Najpiękniejsze muzeum na wolnym powietrzu w Europie, malowniczo położone nad brzegiem Sanu. Największy skansen w Polsce, w którym zebrano imponującą liczbę zabytkowych obiektów. Pełne urody miejsce, które szczególnie polecamy miłośnikom kultury polsko-ukraińskiego pogranicza oraz koneserom tradycyjnej drewnianej architektury.

Park Etnograficzny w Sanoku zajmuje obszar 38 hektarów. Zgromadzono w nim ponad sto oryginalnych obiektów drewnianej zabudowy wsi: najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku. Możemy oglądać oraz zwiedzać wnętrza nie tylko zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych, ale także obiektów sakralnych. Na uwagę zasługują nie tylko malownicze kapliczki, ale przede wszystkim XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie oraz jedna łemkowska z początku XIX w. W skansenie znajdziemy również budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska i zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie).

Koneserom dawnych wnętrz proponujemy odwiedzenie starych chat: większość z nich jest bowiem w pełni urządzona. Nie lada gratką są warsztaty rzemieślnicze – między innymi tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, a nawet koszy wiklinowych. Miłośnikom malarstwa ikonowego polecamy imponującą ekspozycję stałą „Ikona karpacka”, na której prezentowanych jest ponad 220 dzieł – najstarsze pochodzą z XV wieku.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Parku Etnograficznego w Sanoku.

Fotografie:
Kamil Żurek
www.kamilzurek.com

Osobom poszukującym noclegu w Bieszczadach rekomendujemy Willę Łuka w Wetlinie: www.willaluka.pl

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.