Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych atrakcji turystycznych nad Jeziorem Bodeńskim. To także obowiązkowy punkt na liście każdego turysty, który jest miłośnikiem kwiatów oraz koneserem ogrodów w stylu angielskim i włoskim. Odwiedzamy wyspę Mainau w czasie, kiedy kwitną w jej ogrodach tulipany niemal czterystu gatunków.

Mainau, zwana również Wyspą Kwiatów, to obszar na Jeziorze Bodeńskim, położony w sąsiedztwie miasta Konstancja w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Powierzchnia wyspy liczy 0,44 km kw. Znajdujący się na niej zamek, otoczony przez wspaniałe ogrody (urządzone w stylu angielskim i włoskim), był siedzibą książęcej rodziny Bernadotte – obecnie Wyspa Kwiatów zarządzana jest przez hrabinę Bettinę i hrabiego Björna Bernadotte. Miejsce odwiedzane jest każdego roku przez ponad milion turystów. Wśród atrakcji proponowanych gościom znajdziemy m.in. koncerty, degustacje wina, tematyczne tygodnie kulinarne (np. festiwale szparagów), dni strojów ludowych (zwane „Trachtentag”), imprezy dla dzieci. Organizuje się także targi, podczas których można zaopatrzyć się w sadzonki różnych roślin (szczególną popularnością cieszą się odmiany tych kwiatów, które rosną na wyspie). Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Dom Motyli, w którym podziwiać można różne gatunki tych pięknych owadów, swobodnie fruwających wśród egzotycznych roślin.

Tulipany i nie tylko
Na wyspie Mainau panuje mikroklimat pozwalający na uprawę wielu gatunków kwiatów. Od wiosny do jesieni kwitną tu różne odmiany, charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy – m.in.: przebiśniegi, krokusy, narcyzy, bratki, orchidee, rododendrony, piwonie, hortensje, dalie, a także róże (ich krzewy posadzono w tzw. Ogrodzie Włoskim). Uwadze koneserów polecamy również ogród z ziołami. Zimą można zwiedzać zamek i oglądać egzotyczne rośliny, rosnące w palmiarni. Odwiedzamy Mainau w maju – w czasie, kiedy w ogrodach kwitną tulipany wielu odmian i kolorów. Okazuje się, że na Wyspie Kwiatów rośnie niemal czterysta gatunków tych kwiatów. Ogrodnicy sadzą tu każdego roku ponad sto tysięcy cebulek tulipanów. Klomby, kwietniki i trawniki komponowane są kolorystycznie: na niektórych dominują np. różne odcienie żółci i oranżu, na innych – czerwienie. Uwagę przykuwają również zestawienia kontrastowe – np. ciemnofioletowe (niemal czarne) tulipany w otoczeniu mlecznobiałych lub kremowych. Całość tworzy niezwykłe dywany z kwiatów, których urodę uwieczniliśmy na poniżej prezentowanych zdjęciach.

 

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.