Wygląda nieszczególnie, pachnie mało zachęcająco, a mimo to stanowi narodowy przysmak. Przyrządzany jest zgodnie z tradycyjną recepturą i spożywany od pokoleń. Dla częstowanych nim turystów stanowi nie lada wyzwanie – nie łatwo jest bowiem rozsmakować się w takim specjale, skoro nie jada się go od dzieciństwa.
Jedną z bardziej niezwykłych rybnych narodowych specjalności jest „surströmming” –śledź po szwedzku. Międzynarodową sławę zawdzięcza on bez wątpienia nie tyle smakowi, ile niezwykłej woni, która – nie da się ukryć – nie należy ani do przyjemnych, ani łagodnych.
Specjał tradycyjny
Śledź przygotowywany jest w tradycyjny i znany od pokoleń sposób. Należy do najbardziej niezwykłych rybnych specjałów w Europie. „Surströmming” to kulinarna tradycja wywodząca się z czasów, kiedy Szwecja była biednym krajem. Ryby soli się, poddaje ok. dwumiesięcznemu kiszeniu w beczkach, a potem zamyka w puszkach, w których nadal fermentują. Nie należy się więc dziwić, że taki sposób przygotowywania śledzi owocuje niezwykłą wręcz wonią, nieporównywalną z zapachem innym kulinarnych specjałów.
Wonny śledzik
Sami Szwedzi, których cechą narodową jest dystans do rzeczywistości, potrafią żartować ze swojego zamiłowania do rybki w puszkach, których otwieranie wiąże się z ryzykiem porażenia mieszkania wonią zgnilizny, jakiej nie łatwo się pozbyć. Mężnie celebrują jednak doroczne sierpniowe święto „surströmming”, wynosząc metalowe pojemniki ze sfermentowanym śledziem do ogrodu i otwierając je np. pod wodą. Nieprzyzwyczajonym do porażającej woni specjału obcokrajowcom Szwedzi zabraniają uczestniczyć w procesie otwierania pojemników ze śledziem.
Metoda serwowania
W jaki sposób Szwedzi serwują swój narodowy specjał? Po wypatroszeniu i oddzieleniu od ości, kroją lub rozgniatają rybę na małe kawałki. Następnie przygotowują obłożone cebulą i gotowanymi ziemniakami kanapki ze śledziem, do których podają „filmjölk” – skandynawskie kwaśne mleko. Amatorom obcych smaków oraz koneserom nietypowych kulinarnych rozwiązań, którzy odwiedzają Szwecję, polecamy spróbowanie tego specjału o nietypowej woni.
Surströmming - śledź po szwedzku
- Szczegóły
- Kategoria: Podróże kulinarne