Kuchnia japońska – bogata w warzywa, owoce, ryż, ryby i owoce morza, uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Składniki wielu potraw gotowane są krótko, dzięki czemu zachowują cenne wartości odżywcze. Egzotyczna dla nas kuchnia japońska to wiele nieznanych pojęć i nazw – prezentujemy je w naszym przewodniku.

Kuchnia azjatycka zdobywa coraz liczniejszą rzeszę koneserów. Związane jest to nie tylko z nowymi restauracjami, które powstają w naszym kraju, ale także z coraz częstszymi podróżami Polaków do dalekich krajów. Wielu zwolenników zyskuje kuchnia japońska: choć pod względem smaków jest dla naszych podniebień dość egzotyczna, to ceniona jest za niskokaloryczność i lekkostrawność. Koneserzy zdrowego żywienia zwracają uwagę na bogactwo warzyw, owoców, ryżu, ryb i owoców morza, które wchodzą w skład dań. Ważne jest to, że elementy wielu japońskich potraw gotowane są krótko, dzięki czemu zachowują cenne wartości odżywcze.

Kuchnia japońska a „slow life”
Zwolennicy idei „slow life” zwracają uwagę na to, że kuchnia japońska genialnie wpisuje się w ten trend: potrawy przygotowywane są z niezwykłą starannością i dbałością nie tylko o tzw. czystość smaków (czyli o zachowanie naturalnego aromatu składników), ale także o piękną prezentację na talerzu. Ważny jest również stosunek Japończyków do jedzenia: zgodnie z tradycją potrawy spożywa się w skupieniu, niewielkimi kęsami, z szacunkiem i celebracją. W złym tonie jest pośpiech, a także przejadanie się.

Przewodnik po japońskich smakach
O ile z pojęciem sushi już dawno się zaprzyjaźniliśmy, o tyle inne japońskie nazwy mogą być dla nas zagadką. Wszystkim, którzy chcą je poznać, polecamy nasz krótki przewodnik po świecie najważniejszych składników i potraw. Znajomość wielu pojęć przyda się nie tylko podczas pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale także w Polsce – w trakcie wizyty w japońskiej restauracji.

Dashi
Bulion z ryb i wodorostów. Dashi występuje w formie past, kostek i granulatów. Stosowany jako baza zup i sosów. Bardzo popularny w kuchni japońskiej.

Miso
Gęsta pasta sojowa o kremowej konsystencji. Istnieje ok. 50 rodzajów miso o różnych smakach i barwach, przyrządzanych również z ryżu i pszenicy. Pasta jest bogata w białko, minerały i witaminy. Miso stanowi podstawę różnych japońskich dań – jest nieodzownym elementem wielu zup i sosów. 

Ponzu
Sos sojowy z dodatkiem m.in. octu ryżowego, limonki i wina mirin, w Japonii niezwykle popularny. Ponzu stosuje się m.in. jako sos do sashimi, czyli ryb na surowo w niewielkich kawałkach, podawanych jako przystawka.

Sashimi
Japoński sposób podawania ryb. To niewielkie kawałki surowych ryb, które serwuje się jako przystawkę tuż przed daniem głównym. Sashimi podaje się z dodatkami: z wasabi (czyli z tzw. japońskim chrzanem) oraz z sosem ponzu (który opisany jest powyżej).

Surimi
Produkt spożywczy otrzymywany z rozdrobnionego białego rybiego mięsa (zazwyczaj morszczuka i mintaja), bardzo popularny w kuchniach dalekowschodnich. Po przyprawieniu i odpowiednim uformowaniu dostępny jest na rynku np. jako paluszki krabowe, które dodaje się m.in. do sałatek i sushi.

Tempura
Japoński sposób przygotowywania potraw. Niezwykle popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz wywodzący się z Portugalii – został bowiem zapożyczony od jezuitów przybyłych na wyspy. Tempura to maczane w cieście naleśnikowym i smażone w oliwie z sezamem kawałki ryb, owoców morza i warzyw, które podaje się z sosem tentsuyu.

Tentsuyu
Sos rodem z Japonii. Przyrządza się go z dashi (bulionu z ryb i wodorostów), wina mirin, sosu sojowego i cukru. Tentsuyu podaje się (na zimno lub gorąco) do potraw typu tempura.

Tofu
Specjał kuchni japońskiej, znany i popularny również w Chinach, Tajlandii, Wietnamie i Korei. Tofu to rodzaj twarogu sporządzanego z mleka sojowego. Ma białą barwę i galaretowatą konsystencję. Jest wyjątkowo odżywcze i zdrowe. Tofu to składnik wielu dalekowschodnich potraw – w tym regionie świata przygotowywane jest na wiele sposobów. Podawać je można zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Wasabi
Bylina (zwana także chrzanem japońskim), z której przygotowuje się popularny dodatek do sushi i sashimi. Wasabi charakteryzuje się ostrym i gorzkawym smakiem, porównywalnym do tartego świeżego chrzanu. Ma jasnozieloną barwę. Dodatek dostępny jest w formie pasty (w tubkach) albo proszku (do którego dodaje się wody, aby powstała masa).


Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.