Według statystyk organizacji Vine and Wine wyraźnie wzrósł w Polsce eksport mołdawskiego wina. Tendencja ta świadczy o większej konsumpcji tego trunku i wzroście zainteresowania różnymi jego gatunkami. Wina mołdawskie przez długie lata można było znaleźć na najniższych półkach sklepowych. Obecnie ich jakość dorównuje innym światowym producentom.

Mołdawia mało znana
Mołdawia nigdy nie była popularną destynacją wśród polskich turystów. Swoje zainteresowania kierowali w kierunku Hiszpanii, Francji i Włoch. Tam też następował pierwszy kontakt kulinarny z mnogością gatunków wina. Inaczej było ze znajomością win mołdawskich. – „Mołdawia na polskim rynku i w świadomości konsumentów jest obecna już od dłuższego czasu. Co ważne – i w pierwszym, i w drugim przypadku, dotyczy to zaledwie części stanu faktycznego. A warto pamiętać, że jest to kraj o bardzo bogatej historii winiarskiej, którego dzisiejszy kształt jest wynikiem wpływu różnych kultur. Dzięki temu w winnicach odnajdziemy zarówno odmiany lokalne, kaukaskie, jak i europejskie, czyli nazwy które są znane każdemu, kto interesuje się winem choć w minimalnym stopniu. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że w Mołdawii dominują wina białe, z musującymi metody klasycznej włącznie, zaś czerwone – od wytrawnych, po słodkie wzmacniane, to zaledwie około 30% łącznej produkcji” – mówi Tomasz Kolecki-Majewicz, Mistrz Polski Sommerlierów.

Rekordowe piwnice
Mołdawskie winnice oraz piwnice są słynne na całym świecie. Największą z nich jest Milestii Mici. Posiada ona ponad 200 km kamienno-wapiennych tuneli, których głębokość waha się od 30 do 85 metrów w głąb ziemi. Podziemne korytarze zostały przekształcone w piwnice winne w 1969 roku. Temperatura oraz wilgoć panujące w Milestii Mici stwarzają idealne warunki do przechowywania gronowego napoju. Według Księgi Rekordów Guinnessa kolekcja win zgromadzonych w podziemiach, licząca ponad 2 miliony butelek, należy do największej na świecie. Zaś podziemne składy, w których wino jest przechowywane, ustanowiły rekord Guinnessa w długości piwnic. Drugą co do wielkości piwnicą winną w Mołdawii jest Cricova. Składa się na nią 120 km tuneli położonych 100 metrów pod ziemią – są pozostałością po wydobywanych blokach wapiennych, które były wykorzystane do budowy miasta Kiszyniów. Podziemne korytarze zostały przekształcone w winne piwnice w latach 50. XX wieku. Bloki wapienne w sposób naturalny pozwalają na utrzymanie stałej temperatury 12-14 stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 97-98%, co tworzy idealne warunki do przechowywania wina.

Tradycja i różnorodność produkcji
Historia produkcji win w Mołdawii sięga czasów starożytnych. Już 7000 lat p.n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki dotyczące uprawy winorośli na tych terenach. Sam Homer w największym dziele literackim czasów starożytnych – Iliadzie, wspominał wyprawy greckich wojowników do Tracji po wino. W XIX wieku, gdy Besarbia, czyli teren pomiędzy rzekami Prut i Dniestr, stanowiła część Imperium Rosyjskiego, produkcja wina stała się domeną arystokracji oraz generalicji Armii Rosyjskiej. Wina Mołdawii cieszyły się ogromnym uznaniem na dworze carskim, a także w innych rejonach Europy. Współcześnie kultura produkcji wina w Mołdawii łączy w sobie wiekową tradycję oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Produkuje się tu różne rodzaje wina. Każdy region specjalizuje się w uprawie innego typu winorośli. Na południu kraju, w rejonie Valul lui Traian, produkowane są wina czerwone, a także wina likierowe. W centralnej części Mołdawii dominują wina białe, ale także czerwone i musujące. Natomiast w rejonie Balti wytwarzane są wina wytrawne, które służą również do produkcji wódki gatunkowej i brandy.

Mołdawia stawia na wino
Wzrastająca produkcja win, inwestycje w procesy technologiczne i poszerzona oferta potrzebują wsparcia promocyjnego i lobbingowego. W tym celu powstało krajowe biuro Winorośli i Wina (National Office for Vine and Wine). Do obowiązków nowopowstałego organu należą m.in.: wprowadzanie zasad państwowej polityki i rzecznictwa oraz promocja narodowej marki „Wine of Moldova. A legend alive”. Rezultatem wzrostu jakości wytwarzanego wina oraz działania biura jest zdobycia licznych nagród w międzynarodowych konkursach winiarskich – na Międzynarodowym Konkursie Wina Bukareszt 2014 wina mołdawskie z 225 medali zdobyły 9 złotych i 28 srebrnych. W tym samym roku branżowy magazyn Decanter nagrodził 7 mołdawskich wytwórni, przyznając im 1 srebrny oraz 7 brązowych medali. To tylko część laurów, które spływają na mołdawskie wina w ostatnich latach.



Tekst oraz zdjęcia: materiały prasowe

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.