Temat wina zajmował ludzkie umysły od wieków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie poglądy cytujemy współcześnie. Niektóre opinie o winie zaskakują, inne zachwycają celnością. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi powiedzeniami o najszlachetniejszym z trunków, pochodzącymi z różnych zakątków świata.

Poniżej przedstawiamy powiedzenia pochodzące z Włoch, Hiszpanii i Chin, a także przysłowia żydowskie, niemieckie i rosyjskie. Naszym zdaniem oddają one istotę wina w wyjątkowo celny, choć niekiedy nietypowy sposób.

Przysłowia Niemców i Rosjan
Być może wielu z nas nie podejrzewałoby ani Niemców, ani Rosjan o to, że mogą być oni autorami ciekawych powiedzeń o winie. Można się jednak pomylić. Otóż to właśnie w Niemczech mawia się, że „wino jest mlekiem starych ludzi”. Słynący z upodobania do wyjątkowo mocnych alkoholi Rosjanie, zachęcając do picia najszlachetniejszego z trunków, powiadają: „Pij kielich wina po posiłku, a zaoszczędzisz rubla na doktorze”.

Żydowska mądrość
Stare żydowskie przysłowie, które cytujemy poniżej, odnosi się w bezpośredni sposób do poglądu, zgodnie z którym wino jest napojem towarzyskim. Mądrość zawarta została w następujących słowach: „Przy butelce wina odnajdziesz wielu przyjaciół”.

Chińczycy o winie
Chińczyków podejrzewalibyśmy raczej o autorstwo powiedzeń o innych napojach – np. o herbacie. Jednak właśnie w Chinach powiada się, że „wino jest odkrywcą sekretów”. Inne stare przysłowie pochodzące z tego kraju brzmi: „ Kto posiada wino i majątek, nigdy nie będzie samotny”.

Południowe powiedzenia
Narodami, które powszechnie kojarzymy z miłością do wina, są niewątpliwie Włosi i Hiszpanie. Zgodnie ze znanym włoskim przysłowiem „jedna beczka wina potrafi zdziałać więcej cudów niż kościół pełen świętych”. Hiszpanie powiadają, że „przyjaciele powinni być starzy – wina także”.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.