Słony, słodki, gorzki, kwaśny i… UMAMI! Piąty smak jest niczym szósty zmysł. Wykracza ponad doznania zarezerwowane dla podniebienia. Trudno go nazwać, a dla wielu osób jest nieosiągalny. Niektórzy po prostu go mają. Trzynaście rozmów przy jedzeniu. Trzynaście sposobów smakowania potraw, trunków i życia.

O kuchni, smakowaniu, piciu, literaturze, historii, miłości, przypadku i zmysłach – do rozmów przy stole z Łukaszem Modelskim zasiedli restauratorzy, kucharze, pisarze, wydawcy gastronomicznych przewodników, sommelierzy i po prostu: smakosze. Celowo nie ma przy tym stole absolwentów szkół kucharskich. To, można powiedzieć, amatorzy, którzy przerośli niejednego mistrza. W książce „Piąty smak. Rozmowy o jedzeniu” Łukasz Modelski rozmawia z:

• restauratorką i dziennikarką Agnieszką Kręglicką,
• laureatką Pulitzera, autorką „Przepisów z mojego ogrodu”– Anne Applebaum,
• twórcą międzynarodowego ruchu Slow Food Carlo Petrinim,
• Patricią Atkinson – Angielką, która osiadła we Francji, by produkować wino,
• autorką „Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert,
• Aleksandrą Seghi – blogerką zakochaną we włoskiej kuchni, autorką „Smaków Toskanii”,
• Carlem Honoré – piewcą powolności,
• kucharzem i bibliofilem, jurorem programu TOP CHEF – Grzegorzem Łapanowskim,
• koneserem wina Tomaszem Koleckim-Majewiczem,
• smakoszem whisky Charlesem MacLeanem,
• osobistą kucharką Mitterranda – Danièle Mazet-Delpeuch,
• Côme de Chérisey'em – dyrektorem generalnym przewodników kulinarnych Gault & Millau,
• Michelem – prawnukiem Auguste'a Escoffiera, najsłynniejszego francuskiego kucharza XX wieku.

To właśnie Auguste Escoffier przed laty wspominał o istnieniu „piątego smaku”. Poza słodkim, słonym, kwaśnym i gorzkim podejrzewał, że czujemy coś jeszcze. Zgodnie z językiem swojej epoki nazywał to „wyśmienitością”. Sto lat później japońskim naukowcom udało się odszukać i zbadać receptory piątego smaku. To „umami” – smak „pełny”, „domykający” inne smaki.
 
Piękne, barwne wydanie okraszone starymi rycinami i przepisami kulinarnymi na ulubione dania niektórych rozmówców. To więcej niż książka kucharska, więcej niż rozmowa!

„Możemy z jedzenia zrobić, co chcemy i jak chcemy. Jedzenie może bąbelkować, zgrzytać, trzaskać. Kucharz staje się demiurgiem.”
Grzegorz Łapanowski

„Degustacja to nie tylko sam smak, lecz także jego interpretacja, wiedza, z czego ten smak się bierze. W tym sensie smaku można się nauczyć.”
Tomasz Kolecki-Majewicz

„Nie chodzi o to, żeby powoli wykonywać przeróżne czynności, tylko by odnaleźć swoje własne tempo, własny rytm. Taki, który jest odpowiedni dla twojego dobrego samopoczucia.”
Carl Honoré

„Jeśli spytamy Włocha o przepis, nie poda go jak Polak: od A do Z. Włoch, gestykulując, powie: 'Usyp górkę mąki, zrób dziurkę, wrzuć trochę jajek, zagnieć”.
Aleksandra Seghi

„Myśl o Francji to rodzaj bajki, marzenia, fantazji. Wino, świetna kuchnia, piękne pejzaże...”
Patricia Atkinson

Łukasz Modelski
Piąty smak. Rozmowy o jedzeniu
Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-08-05425-3
Data premiery książki: 19.11.2014

Materiały prasowe: Wydawnictwo Literackie

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.