Opowieść Mehran, podobnie jak „Przepiórki w płatkach róży” czy „Czekolada”, przemawia do wyobraźni czytelnika poprzez zmysł smaku. Każdy rozdział otwiera, niczym motto, przepis kulinarny, wprowadzający w nastrój kolejnych epizodów. Smak jest również bohaterem samej powieści.

Marsha Mehran
Zupa z granatów
Przekład Jolanta Kozak
Wydawnictwo W.A.B.
Warszawa 2006

„Zupa z granatów” to historia trzech sióstr, które przybywają do małego irlandzkiego miasteczka po ucieczce z ogarniętego rewolucją Iranu. Kupują nieczynną od ośmiu lat piekarnię i przekształcają w irańską restaurację. Niestety, ani egzotyczna uroda sióstr, ani aromatyczne potrawy nie wzbudzają entuzjazmu ksenofobicznej społeczności. Mieszkańcy solidarnie i ostentacyjnie omijają Café Babilon. Siostry wierzą jednak w ludzką życzliwość i próbują zjednać sobie miasteczko specjałami irańskiej kuchni.  

Opowieść Mehran, podobnie jak „Przepiórki w płatkach róży” czy „Czekolada”, przemawia do wyobraźni czytelnika poprzez zmysł smaku. Każdy rozdział otwiera, niczym motto, przepis kulinarny, wprowadzający w nastrój kolejnych epizodów. Smak jest również bohaterem samej powieści. Dzięki potrawom następuje brzemienne w skutki zderzenie dwu różnych kultur – irańskiej egzotyki i irlandzkiej swojskości.

„Zupa z granatów” jest pierwszą powieścią Marshy Mehran; została przetłumaczona na dwanaście języków.

„Niewiele jest powieści o takim uroku przy takiej mieszance. Marsha Mehran zgrabnie łączy kunszt literacki z kunsztem kulinarnym, by stworzyć zachwycającą i subtelną baśń.”
Frank Delaney (autor książki „Ireland”)

„Urzekająca opowieść o miłości, rodzinie i odrodzeniu, które dokonuje się dzięki magii perskiej kuchni.”
Funny in Farsi

„Wspaniała mieszanka perskich przypraw i irlandzkiego temperamentu. Marsha Mehran pisze błyskotliwie i z fantazją.”
Serving Crazy with Curry

„Przygotowując potrawy, dajesz komuś cząstkę siebie, łagodzisz tęsknotę za domem.”
Marsha Mehran

„Współczesna baśń o tym, jak pojednanie dwóch różnych kultur i kuchni przezwycięża z powodzeniem ludzką skłonność do rasizmu i nietolerancji.”
The Desert Morning News

Marsha Mehran urodziła się w Teheranie, a dorastała w Buenos Aires, dokąd jej rodzice uciekli z Iranu. Tam uczęszczała do prywatnej szkockiej szkoły, która ukształtowała jej miłość do wszystkiego, co celtyckie. Później mieszkała także w USA, Australii i Irlandii. Osiadła w Nowym Jorku, gdzie oddaje się swojej pasji – eksperymentom kulinarnym.

Materiały prasowe: Wydawnictwo W.A.B.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.