Niezwykły, świeży i lekki, kwiatowo-mydlany zapach tej rośliny powoduje, że chętnie sięgają po nią twórcy perfum i producenci kosmetyków. Jej niezwykła barwa kojarzy się z uwiecznianymi na obrazach i fotografiach krajobrazami Prowansji. Lawenda ma właściwości lecznicze, ale jest także wykorzystywana jako przyprawa.

Pochodząca z Europy Południowej lawenda pachnie świeżo, delikatnie i lekko kwiatowo. Woń tej rośliny odpręża, uwalnia nasz organizm od napięć i bólu, koi i uspokaja emocje. Lawenda była już w średniowieczu ceniona przez medyków, uzdrawiaczy i zakonników przygotowujących lecznicze mikstury.

Moc i smak
W dawnych czasach wierzono, że roślina wzmaga powag i przyciąga zainteresowanie płci przeciwnej – wróżbici i zielarze zalecali więc kobietom noszenie suszonej lawendy w małym woreczku zawieszonym na szyi. Niewiele osób ma świadomość, że lawenda wykorzystywana jest także jako przyprawa – szczególnie w krajach Europy Południowej, gdzie szczyptą zioła doprawia się dania z królika i jagniąt. Roślina ta jest jednym ze składników słynnej mieszanki ziół prowansalskich. Lawenda kojarzy się z Prowansją również dlatego, że właśnie w tym regionie Francji produkuje się wyśmienite lawendowe miody.

Prowansalska  sypialnia
Zarówno woń, jak i barwa lawendy koi nerwy. Pomalowane na lawendowy kolor ściany w zestawieniu ze stylizowanymi rustykalnymi meblami i dodatkami tworzą klimat kojarzący się z Prowansją oraz pozytywnie nastrajają. Oryginalnym elementem wystroju wnętrza sypialni są wypełnione suszoną lawendą lniane lub bawełniane woreczki przewiązane kolorową wstążką. Woń zioła uwalniająca się z takiego woreczka zawieszonego u wezgłowia łóżka zapewni zdrowy i mocny sen. Do lawendy można dorzucić garść suszonej mięty oraz kilka goździków i szyszek chmielu. Mieszankę należy wymieniać raz na pół roku, ponieważ z czasem traci ona swoją moc oraz woń.

Lawendowe spa
Olejek lawendowy jest jednym z podstawowych składników odświeżających wód kolońskich, a także wielu kosmetyków i środków do aromaterapii. W gabinetach kosmetycznych i ośrodkach spa coraz modniejsze stają się lawendowe zabiegi, które odprężają i uspokajają. W domowym zaciszu również możemy wyczarować niezwykłą atmosferę: polecamy lawendowe sole (bądź kąpiel w wodzie, do której bezpośrednio wsypuje się garść suszu), zapachowe świece i olejki.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.