W epoce, w której żyła, była bez wątpienia rewolucjonistką – zarówno w garderobie, jak i w obyczajach. Choć początkowo jej projekty spotkały się z oburzeniem elit, to zostały szybko zaakceptowane przez pewne siebie nowoczesne kobiety, dla których wygodne i nieskomplikowane kreacje były metodą podkreślania niezależności.

Świat historycznych kosmetyków jest równie tajemniczy, jak nieodkryte przestrzenie wiedzy. Choć dziś już wiadomo, że w dawnych czasach używano często takich  składników, które szkodziły nie tylko urodzie, ale także zdrowiu, to mimo wszystko w poradnikach stawiano na środki naturalne. Z ciekawością zaglądamy więc do jednego z nich.

Martwe natury XVII-wiecznych holenderskich mistrzów fascynują i zachwycają urodą. Kompozycje złożone z owoców, warzyw, naczyń, kwiatów i owadów wpisują się w charakterystyczny, rozpoznawalny styl, który może inspirować współcześnie – np. przy dekorowaniu wnętrz czy przygotowywaniu stołu z myślą o eleganckim posiłku.

Pola kwitnącej lawendy to dla wielu osób nie tylko symbol Prowansji, ale także kwintesencja zmysłowego oblicza Francji. Ta pięknie pachnąca i niezwykle urodziwie prezentująca się roślina zwana jest tu „błękitnym złotem”. Choć różne gatunki lawendy kwitną o różnych porach, to szczyt przypada na tygodnie od połowy czerwca do połowy sierpnia.

Określenie „dystyngowany” pasuje do niego wyjątkowo. Mawia się, że nikt nie nosił smokingu w tak elegancki sposób, jak David Niven. Był angielskim dżentelmenem o nieskazitelnych manierach. Wytworne stroje traktował z odpowiednią dozą lekkości. Do dziś stanowi wzór ponadczasowej elegancji i angielskiego szyku.

Choć artykuły spożywcze to temat lubiany przez artystów (czego potwierdzeniem są m.in. liczne martwe natury), to jednak czynność przyrządzania jedzenia pojawia się w malarstwie nieczęsto. Obraz „Pierogi z jabłkami”, którego autorem jest George Dunlop Leslie, to pełna uroku kuchenna scena z młodą kobietą, uchwyconą przy obieraniu owocu. 

Tamte czasy zaowocowały pięknymi elementami sztuki użytkowej – dotyczy to również mody. Elegancja Belle époque jest współcześnie dla wielu osób niedoścignionym wzorem. Ubiory codzienne były niezwykle szykowne, a stroje wieczorowe nie wyłamywały się z tej reguły. Nieodłącznym elementem kreacji były starannie dobrane dodatki.

Należy do najciekawszych miast Europy – nie tylko pod względem historii i architektury, ale także atmosfery. Kojarzy się z barwnym karnawałem, który świetnie się komponuje z jego scenerią. Wenecję warto jednak odwiedzić nie tylko w tym czasie: zachwyca również w miesiącach, kiedy rzadziej zaglądają do niej turyści.

Dawnym obyczajem, kultywowanym przez podróżujących po kraju sprzedawców (zwanych komiwojażerami), było przekazywanie klientom okolicznościowych widokówek – m.in. przed świętami. Tę formę reklamy stosowała amerykańska firma Woolson Spice Company, oferująca kawę Lion. Kartki, które zebraliśmy, pochodzą z przełomu XIX i XX w.

W nadmiarze propozycji modowych często trudno dokonać dobrego wyboru. Jak być elegancką kobietą i szykownym mężczyzną w ujęciu klasycznym? Czego możemy nauczyć się od znanych osób, słynących z szyku i dobrego smaku? Reguły elegancji a styl Audrey Hepburn, Jacqueline Kennedy, Grace Kelly oraz Cary’ego Granta i Jamesa Deana.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.