Jesienią czas płynie o wiele wolniej – przynajmniej takie odnosimy wrażenie. Uwagę poświęcić możemy nie tylko różnym działaniom, ale także sobie. Jesień to najlepszy czas na delektowanie się kolorami i smakami. To również świetna pora na nowe wyzwania, a także na nadrobienie zaległości w różnych dziedzinach. Dwadzieścia sposobów na spędzenie jesieni w stylu „slow”.

Większość z nas uwielbia wiosnę i lato – za jesienią zazwyczaj nie przepadamy, ponieważ kojarzy się z chłodem, deszczem oraz z kończącymi się wakacjami. Jednak i tę porę roku można polubić – wiele zależy od naszego nastawienia. Jesień może stanowić nowy początek ciekawych przedsięwzięć. Czas, który płynie wolniej, możemy przeznaczyć na pasje i zainteresowania, a także na działania, na które latem nie mieliśmy ochoty. Jesienią warto poświęcić uwagę sobie i np. trochę siebie porozpieszczać. Nasze ciało i dusza będą wdzięczne za troskę oraz za relaks – szczególnie w chłodne i deszczowe popołudnia oraz wieczory. Należy również pamiętać o tym, co oferuje nam jesienią natura: bogactwo smaków i kolorów jest podczas tej pory roku unikalne – warto więc się nim delektować. Jak spędzić jesień w stylu „slow”? Czemu poświęcić uwagę, aby ta pora roku przyniosła nam radość? Przedstawiamy dwadzieścia propozycji, które podzieliliśmy na cztery kategorie.

Jesień to świetny moment na ciekawe wyzwania i nowy początek.
Miesiące, które przychodzą po lecie, można ciekawie wykorzystać. Dzieci idą do szkoły, studenci wracają na uczelnie, a dorośli mogą również zrobić krok ku nowemu. Jakie wyzwania czekają nas jesienią? W jaki sposób możemy zrobić nowy początek? Oto kilka naszych pomysłów:
• Poświęcenie czasu na naukę – jesień to najlepszy moment na to, aby rozpocząć kurs (np.: językowy, nauki jazdy itp.), zapisać się na szkolenie czy studia podyplomowe.
• Przyswojenie w zaciszu domowym ciekawej umiejętności – np. nowego programu komputerowego (szczególnie, jeżeli od dawna to odkładaliśmy).
• Zapisanie się do klubu fitness na zajęcia sportowe – to ważne, jeżeli chcemy zachować dobrą kondycję, jaką udało nam się wypracować latem.
• Eksperymentowanie w kuchni – np. próbowanie nowych przepisów na potrawy (szczególnie na te z jesiennych darów natury).
• Podróżowanie „palcem po mapie”, czyli planowanie wyjazdów na kolejne wakacje.

Jesień to najlepsza pora na delektowanie się kolorami, smakami i zapachami.
Nie ulega wątpliwości, że jesień to najbarwniejsza oraz najbardziej bogata w smaki i zapachy pora roku. Warto to wykorzystać i nauczyć się delektować tym, co oferuje nam natura. Nie bójmy się rozpieszczać naszych zmysłów wtedy, kiedy z powodu chłodu na zewnątrz spędzamy popołudnia i wieczory w domu. Przedstawiamy nasze propozycje na jesień:
• Spacery po parku i lesie, podczas których można cieszyć się  kolorami natury, które o tej porze roku są najpiękniejsze.
• Delektowanie się potrawami w jesiennych smakach i kolorach – z warzyw i owoców, z których słynie ta pora roku.
• Posiłki w doborowym towarzystwie – zgodnie z zasadą, że potrawy spożywane wspólnie smakują o wiele lepiej niż te, które jadamy w samotności.
• Popołudnia i wieczory spędzane przy filiżance ulubionego napoju (np. kawy, herbaty lub wina).
• Wprowadzenie pięknych zapachów do domu – w postaci lamp i świec o naszych ulubionych woniach (proponujemy: sosnę, pomarańczę, wanilię).

Jesień to bardzo dobry czas na rozpieszczanie siebie.
Jesienią więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach – tęsknimy wówczas za godzinami na wolnym powietrzu, łonie natury, na słońcu czy nad wodą. Wtedy, kiedy dni stają się chłodniejsze, warto pomyśleć o przyjemnościach dla ciała. Rozpieszczając siebie można skorzystać z jednej z naszych propozycji, które podajemy poniżej:
• Zaopatrzenie się w miękką odzież (np. z wełny, kaszmiru) w tzw. ciepłych kolorach, którą będziemy mogli otulić się i skutecznie ochronić przed chłodem.
• Wprowadzenie do domu przytulnych elementów  – np. puszystych pledów i pluszowych poduszek, które ogrzeją nas podczas zimnych dni.
• Kąpiele w wodzie z płynem o ulubionym zapachu, które nie tylko nas rozgrzeją, ale i przyniosą ogromną przyjemność w chłodne i deszczowe wieczory.
• Wyjścia na basen – kojarzą się z latem oraz przypominają wakacje spędzone nad wodą.
• Wizyty w saunie – doskonale rozgrzewają, oczyszczają organizm, a także relaksują.

Jesień to dobry czas na nadrobienie zaległości w różnych dziedzinach.
Ta pora roku to świetny moment na zrobienie tych rzeczy, na które latem nie mieliśmy czasu, ochoty albo nastroju. Zaległości książkowe, kinowe, domowe czy towarzyskie najlepiej nadrabia się właśnie jesienią, kiedy i aura, i atmosfera sprzyjają skupieniu. Poza tym mamy wrażenie, że czas płynie wolniej, więc chętniej zajmujemy się pewnymi czynnościami. Proponujemy:
• Spokojne wieczory przy książce, dzięki którym nadrobimy zaległości w lekturze.
• Domowe seanse, podczas których obejrzymy te filmy, na które latem szkoda było nam czasu.
• Urozmaicenie życia towarzyskiego oraz spotkania z przyjaciółmi i znajomymi – jesień to idealny czas na takie działania.
• Wyjścia do kina, teatru, opery, na koncerty i nadrobienie dzięki temu zaległości kulturalnych.
• Rozwijanie bądź powrót do tych pasji, które jesienią możemy realizować w zaciszu domowym (należą do nich m.in.: majsterkowanie, robótki ręczne, rękodzieło).

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.