To jeden z najstarszych producentów win stołowych w Portugalii. Winnice powstały w 1834 r. i od tego czasu są zarządzane przez rodzinę pierwszego właściciela. Próbujemy, jak smakuje słodki Moscatel – specjalność wytwarzana w tym miejscu od połowy XIX wieku. Zwiedzamy miejsca, w których leżakującym winom towarzyszy chłód, zapach pleśni oraz muzyka klasyczna. 

W tym znanym w winiarskim świecie miejscu produkuje się tak popularne portugalskie marki, jak:  Setúbal Moscatel (od 1849 r.) oraz Periguita (od 1850 r.). Powstają tu także smakowite wina różowe oraz inne białe i czerwone gatunki. Odwiedzając winnice José Maria da Fonseca w Azeităo, zwiedzamy miejsca, w których ten szlachetny trunek produkowano już ponad sto pięćdziesiąt lat temu.

Wielkie dębowe beczki oraz butelki składowane są w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach, gdzie na ścianach dojrzewa biała pleśń. W jednym z takich miejsc, w pobliżu starego domu rodziny da Fonseca, docierają do nas dźwięki muzyki poważnej. Czyżby więc wino nabierało głębi i szlachetności tylko wtedy, kiedy towarzyszy mu spokojna klasyka? Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z winnic.

Fotografie:
Kamil Żurek

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.