Oba elementy zalicza się do grupy najwykwintniejszych artykułów spożywczych. Są wysoko cenione przez koneserów. Ostrygi, uznawane za afrodyzjaki, wymagają świetnego towarzystwa: bez wątpienia jest nim dobre wino oraz wyśmienite owoce o wytrawnym smaku. Urodę kompozycji złożonych z wymienionych elementów dostrzegli artyści.

Nie wszyscy przepadają za ostrygami – jednak nawet osoby im niechętne dostrzegają niewątpliwą urodę tych zamkniętych w muszlach smakołyków. Podaje się je w otwartych skorupkach, na półmiskach z kostkami lodu, w towarzystwie ćwiartek cytryn. Ostrygi nieźle komponują się z jasnym pieczywem i masłem. Najlepiej smakują jednak z lekkim, delikatnie schłodzonym białym winem. Posiłek złożony z ostryg i dobrego trunku kojarzy się nie tylko z elegancją i wykwintnym smakiem, ale także z… miłością. Owoce morza uznawane są przecież za afrodyzjaki: ostrygi określane są jako najskuteczniejsze w tej kategorii. Wiedział o tym najsłynniejszy uwodziciel Giacomo Casanova, który wspominał o nich w swoich pamiętnikach: pisał, że ostrygi najlepiej nadają się na romantyczne kolacje.

Martwa natura z ostrygami
Urodę kompozycji złożonych z owoców morza dostrzegło wielu artystów, uwieczniających na swoich obrazach martwe natury. Jednym z nich był Osias Beert Starszy (ok.1580-1624).Ten flamandzki malarz pochodzący z Antwerpii wywarł ogromny wpływ na innych artystów, którzy potem wzorowali się na jego stylu. Stworzył wiele pięknych martwych natur, na których główną rolę odgrywały kwiaty i  owoce. Niestety o życiu artysty wiemy bardzo mało. Do czasów współczesnych zachowało się jedynie kilka dzieł, co do których mamy pewność, że namalował je Osias Beert Starszy. Jednym z nich jest martwa natura „Naczynia z ostrygami, owocami i winem”, która powstała ok.1620-1624 roku. Obraz uznawany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł stworzonych w XVII wieku. Oryginał możemy oglądać w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Ostrygi, owoce i wino
Obraz „Naczynia z ostrygami, owocami i winem” utrzymany jest w ciepłej kolorystyce. Dominują na nim różne odcienie brązu i beżu. Dodatek stanowi biel oraz srebro naczyń. Na drewnianym blacie prezentują się talerze z ostrygami, figami, chlebem, kasztanami i rodzynkami, półmiski z morskimi muszlami, a także karafka i kielich z białym winem. Szczególnie apetycznie wyglądają otwarte ostrygi na srebrnym talerzu. Malarz pięknie przedstawił również dwie duże muszle, leżące po prawej stronie stołu. Jak się domyślamy w tamtym okresie owoce morza przegryzano pieczywem i uwiecznionymi na obrazie owocami, a popijano białym winem – tak, jak robi się to obecnie.


Autor: Osias Beert Starszy (ok. 1580-1624)
Tytuł: „Naczynia z ostrygami, owocami i winem”
Rok powstania: ok. 1620-1624 r.
Technika: olej na płycie
Źródło reprodukcji: Wikimedia Commons

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.