fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Odzież, jaką przywdziewamy, stanowi określony sygnał dla otoczenia. Możemy z jej pomocą określać nasz status, pozycję społeczną, profesję, a nawet nastrój. Ubiór, w którym pełnimy obowiązki służbowe, powinien spełniać określone wymogi. O czym powinien więc pamiętać każdy profesjonalista kompletujący odzież do pracy?

Mimo, że podobno nie szata zdobi człowieka, ubiór jest bez wątpienia jednym z istotniejszych elementów, które budują siłę tzw. pierwszego wrażenia. Bardzo często oceniamy innych po stroju, w jakim nam się pokazują. Dostosowany do sytuacji i oczekiwań otoczenia ubiór jest przejawem naszego szacunku do innych. O jakich zasadach  kompletowania odzieży powinniśmy pamiętać, aby prezentować się jak godni zaufania profesjonaliści?

Klasyka i elegancja
Jednobarwne tkaniny, elementy garderoby, które można łatwo zestawiać oraz klasyka, która nie wychodzi z mody po jednym sezonie – to najważniejsze zasady dotyczące zawodowej odzieży. Robiąc zakupy zgodnie z tymi wytycznymi skompletujemy garderobę, w której wszystkie elementy do siebie pasują. W doborze ubioru do pracy należy kierować się zasadą, zgodnie z którą lepiej posiadać mniej rzeczy dobrych niż więcej byle jakich. Wybierajmy więc odzież porządną, z solidnych tkanin. Kupując stroje, które łatwo się gniotą pomyślmy, jak będziemy w nich wyglądać np. po ośmiu godzinach spędzonych za biurkiem lub po długiej podróży pociągiem – zwracajmy więc uwagę na jakość materiałów, z których uszyta jest garderoba.

Zestawy i komplety
Garnitury, garsonki oraz wszelkie zestawy – takich strojów oczekuje się od nas w życiu zawodowym. W tego rodzaju odzieży prezentujemy się poważnie i profesjonalnie, wzbudzamy także zaufanie. Zwracajmy uwagę na mankiety koszul oraz bluzek: otóż powinny one wystawać ok. 0,5 – 1,0 cm spod rękawa marynarki lub żakietu – to podstawowy wymóg służbowej elegancji. Unikajmy więc bluzek i koszul z krótkimi rękawami – pamiętajmy, że tradycyjne garnitury i żakiety wymagają tradycyjnej garderoby pod spodem. Wyjątkowo nieeleganckie jest pokazywanie sporych fragmentów nagiego ciała – nawet w upalne dni. Starajmy się więc tak kompletować garderobę, aby znalazły się w niej przewiewne garnitury oraz żakiety o długości rękawów ¾ (dla pań).

Grzechy i grzeszki
W życiu prywatnym możemy pozwolić sobie na pełną swobodę – zapomnijmy o niej jednak kompletując odzież do pracy. Jakie grzechy i grzeszki zdarza się nam popełniać? Panie np. przywdziewają zbyt krótkie i ciasne spódnice oraz bluzki odsłaniające ramiona i brzuch, wybierają odzież z prześwitujących tkanin, pokazują fragmenty bielizny, preferują ostry makijaż i dużą ilość biżuterii. Panowie noszą nieodpowiednio związane krawaty w infantylne wzory, pokazują gołą skórę nóg znad krawędzi skarpet, zakładają jasne garnitury na wieczór, przywdziewają obuwie o swobodnym charakterze do formalnych strojów. Dbając o profesjonalny wizerunek, unikajmy takich zachowań.

Ubranie, a nie przebranie
W odzieży, którą przywdziewamy do pracy, nie ma niestety miejsca na indywidualizm oraz ekstrawagancję – to ważna zasada kompletowania służbowej garderoby. Niektórzy w związku z tym twierdzą, że ubiory, które mają poświadczać zawodowe kompetencje, są wyjątkowo nudne. Na indywidualizm możemy sobie jednak pozwolić, ale jedynie w przypadku dodatków – np.: oprawek okularów, apaszek, szali, zegarków. Sięgajmy przede wszystkim po taką garderobę, w której dobrze się czujemy i nieźle wyglądamy. Jeżeli będziemy w danym stroju odczuwać dyskomfort, sprawiać będziemy wrażenie osoby nie ubranej, lecz przebranej.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.