fot. Elżbieta Żurek
fot. Elżbieta Żurek

Należy do najciekawszych miast Europy – nie tylko pod względem historii i architektury, ale także atmosfery. Kojarzy się z barwnym karnawałem, który świetnie się komponuje z jego scenerią. Wenecję warto jednak odwiedzić nie tylko w tym czasie: zachwyca również w miesiącach, kiedy rzadziej zaglądają do niej turyści.

Wszystkich mających zamiar wybrać się do Wenecji uprzedzamy jednak, że w tym mieście właściwie nie ma takiego czasu, kiedy byłoby w nim niewielu gości: tłumy odwiedzających to codzienność zarówno w sezonie wakacyjnym i w karnawale, jak i w miesiącach mniej atrakcyjnych turystycznie (np. w marcu czy listopadzie). Nie należy się temu dziwić: miasto zachwyca architekturą i historią. Jest celem nie tylko Europejczyków, którzy już je nieźle znają (i uwielbiają), ale także wycieczkowiczów z Azji, odkrywających Włochy. Dla tych pierwszych jest najczęściej miejscem krótkich, kilkudniowych wyjazdów (głównie weekendowych) – druga grupa wpada tu albo przejazdem, albo na zakupy w markowych sklepach (których w tym niewielkim mieście jest wiele).

Do Wenecji zaglądamy zimą, która jest tu bardziej deszczowa niż śnieżna. Podziwiamy zabytki, spacerujemy urokliwymi uliczkami nad kanałami. Siąpiący deszcz nie przeszkadza nam w zwiedzaniu: można nawet powiedzieć, że dodaje miastu swoistego, nostalgicznego klimatu. W Wenecji panuje wszechobecny duch karnawału (przypuszczamy, że tak jest cały rok). Widać to m.in. na wystawach sklepów, które kuszą maskami i gadżetami: niektóre z nich to zwyczajne niedrogie pamiątki, inne – ręcznie wykonane egzemplarze – zachwycają starannością. Zachęcamy do obejrzenia wykonanych przez nas zdjęć oraz zapraszamy za ich pośrednictwem na spacer po Wenecji.

Tekst oraz fotografie: Elżbieta Żurek

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.