Fotografia: Wikimedia Commons
Fotografia: Wikimedia Commons

Dawnym obyczajem, kultywowanym przez podróżujących po kraju sprzedawców (zwanych komiwojażerami), było przekazywanie klientom okolicznościowych widokówek – m.in. przed świętami. Tę formę reklamy stosowała amerykańska firma Woolson Spice Company, oferująca kawę Lion. Kartki, które zebraliśmy, pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Obyczaj pozostawiania widokówek przez przemieszczających się po kraju przedstawicieli handlowych był ponad sto lat temu jedną z podstawowych form reklamy. W czasach, kiedy nie promowano swoich produktów z pomocą mediów masowych, liczyły się kontakty osobiste. Komiwojażer, pukający od drzwi do drzwi, pozostawiał w domach klientów coś, co miało przypomnieć im o oferowanych przez niego towarach. Jedną z metod promocji była więc okolicznościowa kartka. Drukowano ją nie tylko z myślą o zbliżających się świętach i specjalnych wydarzeniach, ale także o zmieniających się porach roku.

Firma Woolson Spice Company miała siedzibę w Toledo w Stanie Ohio. Specjalizowała się w sprzedaży paczkowanej kawy marki Lion Coffee. Bożonarodzeniowe kartki, które prezentujemy poniżej, pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Na drugiej stronie znajdował się napis promujący wymienioną kawę. Kartki charakteryzuje unikalny, trochę naiwny (ze współczesnego punktu widzenia) urok. Motywy, jakie na nich występują, czyli dzieci, zwierzęta i zimowe sceny, są typowe dla stylistyki epoki. Zainteresowanym tematem polecamy również zbiór brytyjski, zebrany przez nas w artykule Kartki świąteczne epoki wiktoriańskiej.

Źródło ilustracji: Wikimedia Commmons

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.