Reprodukcja: Wikimedia
Reprodukcja: Wikimedia

Nie tylko botanicy oglądają ilustracje przedstawiające różne gatunki roślin. Takie ryciny fascynują również osoby niezwiązane zawodowo z tym zagadnieniem. Pod niewątpliwym urokiem ilustracji pochodzących ze starych książek botanicznych pozostają m.in. wielbiciele malarstwa, koneserzy pięknie wydawanych książek, a także dekoratorzy wnętrz.

Stare ryciny botaniczne mają niezwykły czar: trudno mu nie ulec. Szczegółowe rysunki przedstawiające rośliny mają zarówno walor edukacyjny, jak i artystyczny. Jeżeli chodzi o ten ostatni element, to takie ryciny można nie tylko oglądać, ale także ozdabiać nimi wnętrza – np. kuchnie w rustykalnym stylu. Nie proponujemy oczywiście niszczenia w tym celu starych książek: w ramki włożyć można fotokopie (będą się one świetnie komponować wraz z odpowiednio dobranym kolorowym passe-partout).

Ilustrator i jego ryciny
Istnieje wiele świetnych i ciekawych rysunków botanicznych: m.in. z tego powodu skupiliśmy się na jednym autorze i pewnej książce. Otto Wilhelm Thomé (1840-1925) to niemiecki botanik i ilustrator – autor wielu rycin, na których uwiecznił różne gatunki roślin. Był nauczycielem i dyrektorem Szkoły Handlowej oraz gimnazjum Albertusa Magnusa w Kolonii. Sławę zyskał dzięki stworzeniu zbioru ilustracji, który opublikowano w 1885 r. w Gerze pod tytułem „Flora Niemiec, Austrii i Szwajcarii w słowie i obrazie dla szkoły i domu“ (w oryginale: „Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz in Wort und Bild für Schule und Haus“).

Wybrane ilustracje
To obszerne dzieło zawiera siedemset rycin. Wybraliśmy piętnaście rysunków. Prezentujemy je w naszej galerii. Pokazujemy je w następującej kolejności (poniżej znajdują się polskie oraz łacińskie nazwy poszczególnych roślin):

1. Jodła pospolita (Abies alba Mill.)
2. Tatarak zwyczajny (Acorus calamus L.)
3. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.)
4. Berberys pospolity (Berberis vulgaris L.)
5. Łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus L.)
6. Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris L.)
7. Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)
8. Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.)
9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.)
10. Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium L.)
11. Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.)
12. Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus L.)
13. Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.)
14. Rannik zimowy (Eranthis hyemalis L.)
15. Figowiec pospolity (Ficus carica L.)

Źródło reprodukcji: Wikimedia Commons

 

Polecamy również lekturę artykułów:

Ogród ziołowy w Szafuzie

Rozmaryn – dla zdrowia, w kuchni i w domu

Mainau – Wyspa Kwiatów na Jeziorze Bodeńskim

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.