Źródło: Wikimedia
Źródło: Wikimedia

Pod koniec XIX oraz na początku XX wieku z rowerów korzystali nie tylko panowie – wsiadały na nie również panie. Ten środek transportu był wówczas najbardziej dostępny i popularny. O ile współcześnie przejażdżki rowerowe kojarzą się nam bardziej z rekreacją niż z potrzebą pokonywania odległości, o tyle w dawnych czasach były w wielu wypadkach koniecznością.

Współcześnie jazda na rowerze jest wyznacznikiem pewnego stylu życia: kojarzy się z ekologicznym podejściem do rzeczywistości, dbałością o zdrowie czy z chęcią utrzymania szczupłej sylwetki. W dawnych czasach rower był niezbędnym i bardzo popularnym środkiem transportu, pozwalającym zachować pewną niezależność: samochody były przez wiele lat zarezerwowane dla najbogatszych, powozy – niewygodne i kojarzone z podróżami przynajmniej kilku osób, a środki masowego transportu – mniej popularne i w wielu przypadkach (np. w mniejszych ośrodkach) niedostępne.

Reklama rowerów
W czasach, kiedy wiele artykułów promowano w prasie – z pomocą starannie przygotowanych plakatów, popularne stały się reklamy rowerów. Na posterach można nie tylko zobaczyć, jak prezentowały się dawne środki transportu, ale także zapoznać się z modą panującą w dawnych latach. O ubiorach sportowych nie było wtedy mowy, więc uwiecznione na plakatach damy korzystające z rowerów mają dość długie spódnice oraz bufiaste bluzki – wysoko zapięte pod szyję, a także obowiązkowe kapelusiki. Styl cyklistek wpisywał się w modę Belle époque, która była mało praktyczna i niewygodna, a strojna i szykowna.

Cykliści na plakatach
Plakaty, które prezentujemy, stworzone zostały przez świetnych i znanych artystów. Cztery z nich powstały we Francji, a jeden – w Belgii. Grafiki reklamujące rowery marek „Bicyclette Terrot” i „Cycles de la Métropole” pochodzą z lat 1896 i 1897 i są autorstwa Luciena Baylaca. Plakaty promujące „Cycles Humbert” (również z 1897 r.) oraz „Decauville” (z 1892 r.) stworzył Alfred Choubrac. Autorem reklamy rowerów firmy „Cycles Automobiles Moteurs Louvain Belgique” jest Georges Gaudy.


Źródło ilustracji: Wikimedia Commons


Polecamy również lekturę artykułu:

Moda Belle époque: damskie kreacje na lato

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.