Źródło: Wikimedia
Źródło: Wikimedia

Miały bez wątpienia wiele uroku, choć ich stylistyka wydaje się współczesnym trochę naiwna. Umieszczano na nich symbole, których obecnie raczej nie znajdziemy na kartkach świąteczno-noworocznych. Zaskakujące są np. koty, motyle i elementy morskie. Zapraszamy do obejrzenia kolekcji kartek świątecznych epoki wiktoriańskiej.

Tradycja wysyłania kartek świąteczno-noworocznych trzyma się nieźle – mimo, że z roku na rok coraz bardziej wypierana jest przez inne formy komunikacji. Nie sposób jednak porównać przyjemności otrzymywania kolorowych kartoników z pięknymi ilustracjami i odręcznie pisanymi życzeniami z odbieraniem standardowych SMS-ów, wysyłanych niekiedy do wielu odbiorców jednocześnie. Zwolennicy tradycji mogą zaopatrzyć się w kartki świąteczne w różnych stylistykach. Niektórzy uwielbiają dawny styl: właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy kolekcję brytyjskich autentyków, pochodzących z epoki wiktoriańskiej. Szczególnej uwadze polecamy elementy, które na nich znajdziemy: koty, motyle, ptaki oraz symbole morskie. Na współczesnych kartkach nie spotyka się takich motywów. Chętnie przedstawiano na nich również dzieci w różnych świątecznych sytuacjach oraz scenkach (niekiedy z humorystycznym wydźwiękiem).

Źródło ilustracji: Wikimedia

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.