fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Niezwykły, świeży i lekki, kwiatowo-mydlany zapach tej rośliny powoduje, że chętnie sięgają po nią twórcy perfum i producenci kosmetyków. Jej niezwykła barwa kojarzy się z uwiecznianymi na obrazach i fotografiach krajobrazami Prowansji. Lawenda ma właściwości lecznicze, ale jest także wykorzystywana jako przyprawa.

Pochodząca z Europy Południowej lawenda pachnie świeżo, delikatnie i lekko kwiatowo. Woń tej rośliny odpręża, uwalnia nasz organizm od napięć i bólu, koi i uspokaja emocje. Lawenda była już w średniowieczu ceniona przez medyków, uzdrawiaczy i zakonników przygotowujących lecznicze mikstury.

Moc i smak
W dawnych czasach wierzono, że roślina wzmaga powag i przyciąga zainteresowanie płci przeciwnej – wróżbici i zielarze zalecali więc kobietom noszenie suszonej lawendy w małym woreczku zawieszonym na szyi. Niewiele osób ma świadomość, że lawenda wykorzystywana jest także jako przyprawa – szczególnie w krajach Europy Południowej, gdzie szczyptą zioła doprawia się dania z królika i jagniąt. Roślina ta jest jednym ze składników słynnej mieszanki ziół prowansalskich. Lawenda kojarzy się z Prowansją również dlatego, że właśnie w tym regionie Francji produkuje się wyśmienite lawendowe miody.

Prowansalska  sypialnia
Zarówno woń, jak i barwa lawendy koi nerwy. Pomalowane na lawendowy kolor ściany w zestawieniu ze stylizowanymi rustykalnymi meblami i dodatkami tworzą klimat kojarzący się z Prowansją oraz pozytywnie nastrajają. Oryginalnym elementem wystroju wnętrza sypialni są wypełnione suszoną lawendą lniane lub bawełniane woreczki przewiązane kolorową wstążką. Woń zioła uwalniająca się z takiego woreczka zawieszonego u wezgłowia łóżka zapewni zdrowy i mocny sen. Do lawendy można dorzucić garść suszonej mięty oraz kilka goździków i szyszek chmielu. Mieszankę należy wymieniać raz na pół roku, ponieważ z czasem traci ona swoją moc oraz woń.

Lawendowe spa
Olejek lawendowy jest jednym z podstawowych składników odświeżających wód kolońskich, a także wielu kosmetyków i środków do aromaterapii. W gabinetach kosmetycznych i ośrodkach spa coraz modniejsze stają się lawendowe zabiegi, które odprężają i uspokajają. W domowym zaciszu również możemy wyczarować niezwykłą atmosferę: polecamy lawendowe sole (bądź kąpiel w wodzie, do której bezpośrednio wsypuje się garść suszu), zapachowe świece i olejki.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.