fof. Fotolia
fof. Fotolia

Właśnie lubczykowi przypisywano w dawnej Polsce niezwykłą moc wzbudzania gorących uczuć. Warto jednak nadmienić, że także inne rośliny, które miały wywoływać miłość, były potocznie nazywane „lubczykami”. Być może ma to związek ze słowem „lubość”, które w staropolszczyźnie było synonimem  rozkoszy cielesnych.

Lubczyk pochodzi z Azji południowo-zachodniej. Stosowany jest powszechnie jako przyprawa, nadając daniom pikantny, lekko gorzkawy smak. Roślina – oprócz charakterystycznego smaku – ma także dość oryginalny i wyjątkowo mocny zapach. Niewielu z nas wie, że bylina ta jest podstawowym składnikiem popularnych przypraw typu maggi.

Tajemna moc
Lubczyk był w dawnych czasach jednym z istotniejszych elementów, bez których nie wyobrażano sobie magii miłosnej. W obrzędach wykorzystywano przede wszystkim korzenie i nasiona rośliny. Zgodnie z wytycznymi wróżbitów i magów należało nosić na piersi kawałek suszonego korzenia lubczyku – taki zabieg miał przyciągać miłość oraz obdarzać urokiem, któremu nie sposób się oprzeć. Zgodnie z zaleceniami Syreniusza, autora wydanego w 1613 r. zielnika, najlepsze efekty przynosił korzeń lubczyku wykopywany 1 października o godzinie szóstej.

Zadawanie lubczyku
Z popularnego lubczyku ogrodowego (zwanego także miłosnym zielem lub lubieszczkiem) sporządzano w dawnych czasach wywary, którym przypisywano magiczną moc przywoływania miłości. Przygotowywaniu oraz pijaniu owych niezwykłych napojów towarzyszyły specjalne zaklęcia. Bywało, że magiczne wywary mające rozbudzić gorące uczucia sporządzano także z innych roślin – m.in. z paproci, szaleju, dzięgielnicy i serdecznika. Największą moc przypisywano jednak przed wiekami lubczykowi – nie należy się więc dziwić, że przez wiele osób jest on do dziś uważany za jeden z najlepszych naturalnych afrodyzjaków.

Oryginalna przyprawa
W dawnej Polsce popularne były surówki ze świeżych liści tej byliny – polecano je mężczyznom cierpiącym na erotyczną niemoc. Do dziś w wielu krajach w ten sposób przyrządza się przystawki i sałatki. Współcześnie co prawda niewiele osób wierzy w magiczną moc wywoływania przez lubczyk miłości, lecz ceniąc walory smakowe, przyprawia nim zupy, sosy oraz mięsa. Prawdziwi smakosze twierdzą, że lubczyk dodaje charakteru szczególnie jagnięcinie oraz baraninie.

Jakub Tarnawski

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Czytaj więcej: Życie towarzyskie w XIX wieku

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.