fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Niezwykły, wonny ser z malowniczymi żyłkami pleśni w kolorze niebiesko-zielonym, wywodzący swoją nazwę od włoskiego miasteczka, w którym był produkowany podobno już w IX wieku. Ma zarówno wiernych zwolenników, którzy się nim zajadają, jak i przeciwników, którzy nie są w stanie przekonać się do tego dojrzewającego przysmaku.

Gorgonzola to ser dojrzewający, produkowany z krowiego mleka. Porastający go grzybek to penicillium glaucum, który występuje także w innych niebieskich specjałach pleśniowych: m.in. we francuskim serze roquefort i angielskim stiltonie. Wonna i kremowa gorgonzola narodziła się w północnych Włoszech – w Lombardii. Podobno mieszkańcy innych osad tego regionu do dziś twierdzą, że ser pojawił się u nich równie wcześnie, jak w miasteczku Gorgonzola.

Charakter
Gorgonzola dojrzewa od ok. dwóch miesięcy (w takim czasie powstaje łagodniejsza odmiana, zwana „dolce” - słodka) do jednego roku (pojawia się więcej pleśni, a ser nabiera ostrości). Kawałki specjału na krawędziach są ciemniejsze, w środku białe lub żółtawe z pięknie zarysowanymi niebiesko-zielonymi niteczkami pleśni. Nie ulega wątpliwości, że takie sery, jak gorgonzola, należy po prostu lubić, aby się nimi zajadać. Ten włoski specjał ma bowiem specyficzny, zdecydowany, lekko pikantny smak. Jest także wyjątkowo tłusty. Warto się jednak z nim zaprzyjaźnić, ponieważ jest serem wyśmienitym, świetnie komponującym się z wieloma składnikami.

Przechowywanie
Gorgonzola nie należy do tych serów, których ostra woń poraża wnętrze całej lodówki – wiele osób pewnie uzna to za zaletę. Powinno się kupować mniejsze kawałki specjału, ponieważ praktycznie przez cały czas podlega on procesowi dojrzewania. Najlepiej przechowywać gorgonzolę w folii, na niższych półkach lodówki. Po wyjęciu poczekajmy, aż nabierze temperatury pokojowej – tylko wtedy ujawni w pełni bogactwo swojego aromatu. Nie powinniśmy kupować gorgonzoli, która ma brązowe przebarwienia i pachnie nietypowo (kwasem lub goryczą).

Serwowanie
Gorgonzola genialnie zaostrza apetyt. Nie zapominajmy o niej, przygotowując płytę serów. Świetnie komponuje się z oliwkami, sałatą (można dodać do niej pokruszone kawałki sera, a całość doprawić oliwą, solą i pieprzem), z pieczonymi ziemniakami, a także z niektórymi owocami (szczególnie z gruszkami) i orzechami. Gorgonzola to świetny składnik sosów do ryb, mięs i makaronów. Takie sosy przygotowuje się w nieskomplikowany sposób. Wystarczy bowiem do rozpuszczonego masła dodać śmietanę, kawałki gorgonzoli, całość potrzymać chwilę na ogniu, a potem doprawić do smaku – np. świeżo zmielonym pieprzem. Sos, który podawać będziemy z makaronem typu np. penne rigate, można wzbogacić zielonym elementem: brokułami albo szpinakiem.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.