fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Jedzenie spaghetti może sprawiać kłopot – szczególnie, kiedy makaronowi towarzyszy pomidorowy sos, którym łatwo się poplamić. Do perfekcji w spożywaniu potrawy doszli Włosi: posługują się widelcem, jednak z obaw przed poplamieniem odzieży układają sobie pod brodami serwety. Jak jeść spaghetti?

Jedzenie spaghetti może sprawiać kłopot – potwierdzi to każdy, komu przynajmniej raz zdarzyło się spożywać tę włoską potrawę w towarzystwie (np. w restauracji). Kłopot mamy szczególnie z gęstym pomidorowym sosem, którym bardzo łatwo można zaplamić ubranie. Podziwiamy Włochów, którzy doszli do perfekcji w eleganckim jedzeniu spaghetti: posługują się widelcem, jednak z obaw przed poplamieniem odzieży układają sobie pod brodami duże serwety (z lnu lub płótna, a nie z papieru), co w polskich restauracjach byłoby najprawdopodobniej uznane za nietakt. W jaki sposób opanować umiejętność eleganckiego jedzenia spaghetti?

Sposób jedzenia spaghetti
Ten długi włoski makaron spożywać możemy na dwa sposoby: pierwszy z nich jest łatwiejszy, zaś drugi wymaga pewnej wprawy. Jedząc spaghetti, możemy użyć łyżki i widelca. O ostrza widelca zaczepiamy pożądaną ilość makaronowych nitek, a następnie opieramy całość na łyżce. Obracając widelcem, zawijamy makaron, a następnie podnosimy do ust sztuciec wraz z nawiniętymi na niego pasmami. Ten prostszy sposób jedzenia spaghetti jest zgodny z zasadami etykiety przy stole – nie należy mieć więc obaw przed jego praktykowaniem. Jeżeli dojdziemy do wprawy, to spróbujmy jeść makaron na drugi sposób, czyli jedynie widelcem, zawijając pasma makaronu bezpośrednio na talerzu – tak, jak czynią to Włosi. Taką metodą spożywa się również inne typy makaronowych nici i pasm, jak np.: bucatini, pappardelle i tagliatelle.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.