fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Karczochy należą do kategorii smakołyków, których jedzenie wymaga nie tylko czasu, ale i wyczucia: zjada się bowiem jedynie płatki warzywa. W eleganckich restauracjach serwuje się do nich sos (w osobnej miseczce). Zastawie towarzyszą: woda do mycia rąk oraz talerz na resztki. Jak podawać i jeść karczochy?

Jedzenie karczochów nie należy do najłatwiejszych zadań. Podawanie oraz spożywanie tego wykwintnego bez wątpienia smakołyku rządzi się swoimi prawami. Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazówek.

Sposób podawania
W eleganckich restauracjach karczochy podaje się wraz z sosem (najczęściej w osobnej miseczce). Zastawie towarzyszą zazwyczaj: woda do mycia rąk oraz niewielki talerz na resztki. Ten sposób serwowania smakołyku można również praktykować w domu – w takim przypadku wystarczy nam jedno naczynie na odpadki i dużo serwetek.

Sposób jedzenia
Karczochy należą do tych potraw, które jada się rękoma. Warzywo przytrzymujemy jedną dłonią, zaś drugą – palcem wskazującym oraz kciukiem – odrywamy delikatnie płatki (poczynając od tych znajdujących się najdalej środka). Następnie ich mięsistą część zanurzamy w sosie i podnosimy do ust. Po jej zjedzeniu odrzucamy włóknisty kawałek na talerzyk na odpadki. Spożywając płatki, dojdziemy do włóknistego środka warzywa, które nie jest jadalne. Po oczyszczeniu rąk (czyli opłukaniu w miseczce z wodą i wytarciu serwetką) chwytamy za nóż, wycinamy miękkie wnętrze karczocha i zjadamy je.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.