fot. Fotolia
fot. Fotolia

Oliwki to malowniczy element kulinarny. Występują w różnych odmianach i wariantach smakowych: zielone i czarne, nadziewane papryką, migdałami, anchois. Mawia się, że do ich aromatu należy się przyzwyczaić (nie wszystkim smakują bowiem od pierwszego razu). W jaki sposób podawać oliwki? Jak je jeść zgodnie z zasadami dobrych obyczajów przy stole?

Bez wątpienia stanowią ozdobę każdego stołu – szczególnie takiego, który zastawiono przekąskami (np. w hiszpańskim stylu). Kuszą wieloma wariantami smakowymi. Aż trudno uwierzyć, że ten niewielki artykuł spożywczy można przyrządzić na tak wiele sposobów. Nie wszyscy, którzy sięgają po nie po raz pierwszy, są zachwyceni: należą do tych specjałów, w których rozsmakowanie się wymaga czasu i cierpliwości. Serwowanie oliwek oraz ich spożywanie wymaga znajomości kilku reguł – prezentujemy je poniżej oraz polecamy uwadze.

Podawanie oliwek
Oliwki zielone i czarne – z pestkami lub bez, z nadzieniem albo solo, podaje się zazwyczaj w porcelitowych lub szklanych miseczkach. W krajach Europy Południowej (np. w Hiszpanii, Portugalii i w Grecji) serwuje się je również na talerzykach z drewna. Skrapia się je szlachetną oliwą i posypuje odrobiną posiekanej natki pietruszki (a niekiedy utartym czosnkiem) – taki sposób przyrządzania wydobywa bowiem zdaniem smakoszy pełnię aromatu tego przysmaku. Oliwki to apetyczny dodatek, świetna przekąska do szlachetnych trunków oraz do sera. Genialnie sprawdzają się na wszelkich przyjęciach i bankietach, na degustacjach wina, a także jako element wzbogacający tzw. deskę serów.

Jedzenie oliwek
Po oliwkę sięgnąć możemy widelcem, drewnianą szpatułką (podaje się czasami takie elementy do tego smakołyku) albo samą dłonią. Ten ostatni sposób jest zgodny z zasadami etykiety przy stole. Pamiętajmy jednak, aby oliwkę chwycić jak najmniejszą powierzchnią palców (wskazującego oraz kciuka) oraz tak, aby nie dotknąć sąsiednich, po które zaraz sięgną inne osoby. Jeżeli smakołyk ma pestkę, wówczas wypluwamy ją dyskretnie do zwiniętej w rulon dłoni, a następnie odkładamy na brzeg talerza. W eleganckich restauracjach podaje się  niekiedy miseczki z wodą, w których można po jedzeniu opłukać palce – warto korzystać z tego udogodnienia.

Oliwki w martini
Jak postąpić z oliwką w martini? Otóż taką, która umieszczona jest na patyczku, możemy spożyć od razu. Oliwkę, która pływa na dnie drinka, zjadamy na końcu (po wypiciu alkoholu): chwytamy ją palcem wskazującym oraz kciukiem i podajemy do ust. Pamiętajmy, że nie wypada połykać oliwki wraz z martini.

Polecamy również lekturę artykułów:

Owoce w koktajlach i oliwki w martini

Etykieta przy stole: Jak jeść homary i langusty?

Dobre maniery przy stole: Jak używać serwetek?

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.