fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

W sytuacjach kameralnych i nieoficjalnych oraz w towarzystwie najbliższych zazwyczaj jadamy owoce (np. jabłka, gruszki czy brzoskwinie) w sposób dla nas najwygodniejszy: trzymając w dłoniach i ogryzając. Nie wypada jednak tak postępować na uroczystych przyjęciach i bankietach. Jak elegancko oraz zgodnie z zasadami etykiety przy stole jeść owoce?

Jabłka, gruszki i brzoskwinie to bez wątpienia nasze ulubione owoce. W sytuacjach kameralnych i nieoficjalnych oraz w towarzystwie najbliższych możemy jeść je w sposób dla nas najwygodniejszy, czyli trzymając w dłoniach i ogryzając. Na uroczystych przyjęciach i bankietach takie zachowanie jednak nie uchodzi. Jak zgodnie z zasadami etykiety przy stole spożywać owoce?

Sposób jedzenia jabłek
W czasie spotkań, które mają mniej uroczysty, a bardziej kameralny bądź rodzinny charakter, sięgamy po deserowy talerzyk i nożyk do owoców. Jabłko kroimy na ćwiartki, wykrajamy gniazdo nasienne, a następnie zjadamy każdą z części. Jeżeli nie lubimy spożywać tego owocu ze skórką, możemy pozbyć się jej z pomocą nożyka (pozostawiamy ją wówczas na talerzu).

Spożywanie soczystych owoców
Owoce bardziej soczyste (których sok może spływać nam po palcach), czyli np. brzoskwinie i gruszki, należy w czasie oficjalnych przyjęć oraz bankietów jadać przy pomocy noża i widelca – w podobny sposób można spożywać także jabłka. Owoc przekładamy na deserowy talerzyk. Sztućców używamy tradycyjnie, czyli wbijamy w miąższ widelec i kroimy nożem owoc na kawałki – taką metodą możemy również usuwać skórkę.

Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt

Niezwykły duet: światowej sławy ekspertka w dziedzinie etykiety i gwiazda amerykańskiego kina – prywatnie babcia i wnuczka – w lekcjach dobrego wychowania. Dorothea radzi, a Liv komentuje. W książce znajdziesz wiele praktycznych wskazówek. Według magazynu „Vogue” jest to jeden z najlepszych poradników savoir-vivre’u.

Czytaj więcej: Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.