fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Ser świetnie sprawdza się na różnych przyjęciach – szczególnie tych na stojąco lub w formie bufetu, kiedy goście samodzielnie sięgają po potrawy. Możemy się spodziewać, że we Francji zaserwowany zostanie nam na deser. Jak odpowiednio podawać ser oraz elegancko jeść ten serwowany w restauracji i na przyjęciu?

Ser to jeden z bardziej lubianych artykułów spożywczych. Polacy stopniowo rozsmakowują się w jego gatunkach i nie kojarzą już jedynie ze smakołykiem w kształcie żółtej twardej kostki. W kwestii wyboru rodzajów sera dysponujemy obecnie szerokimi możliwościami. Odwiedzający obce kraje mają okazję zetknąć się z innym podejściem do spożywania tego smakołyku: możemy się spodziewać, że np. we Francji na deser zostaną nam podane sery – przynajmniej kilka gatunków.

Na przyjęciach
Ser świetnie sprawdza się na przyjęciach – szczególnie tych na stojąco lub w formie bufetu, kiedy goście samodzielnie sięgają po potrawy. Wszelkie artykuły spożywcze powinny mieć wielkość jednego kęsa – także sery. Na przyjęciach najlepsza będzie tzw. deska (albo płyta) serów: przygotowując ją zbierzmy kilka gatunków o  średnim lub wysokim stopniu twardości (miękkie mogą stanowić dla gości problem), a następnie podzielmy na małe kawałki, które można spożyć za jednym razem.

W restauracji
W restauracji – wtedy, kiedy np. sery podaje się na śniadanie albo na deser, nie należy przygotowywać sobie kanapek – zachowajmy to na domowe, prywatne okoliczności. Podstawowa zasada mówi, że powinno się go jeść przy pomocy noża i widelca. Dotyczy to gatunków o  wysokim lub średnim stopniu twardości – miękkie spożywamy jedynie z pomocą widelca. Jeżeli sery podano na dużym półmisku, to odkrojony kawałek przekładamy na swój talerz i zjadamy.

Ser z pieczywem
Jeżeli mamy zamiar jeść ser z pieczywem, to pamiętajmy o ważnej zasadzie. Otóż ser spożywa się z pomocą sztućców, a pieczywo – rękoma (odłamując najpierw kawałki wielkości kęsa na talerzu). Jak jednak zachować się, kiedy podano nam ser o miękkiej i kremowej konsystencji? W takiej sytuacji można jeść oba składniki osobno albo odłamywać kawałki chleba, bułki lub bagietki (na jeden kęs) i smarować je serem z pomocą noża.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.