fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Kawior to prawdziwa gratka dla koneserów i jeden z najdroższych smakołyków. Najcenniejsza jest jego czarna odmiana. Jak elegancko podawać kawior? Otóż najlepiej serwować go w niewielkich naczyniach ułożonych na półmiskach z lodem, w towarzystwie ćwiartek cytryn. Jak jeść kawior?

Kawior to bez wątpienia prawdziwa gratka dla koneserów. Należy do grupy najdroższych smakołyków. Jednak najcenniejsza jest jego czarna odmiana. Wiele osób boryka się z problemem, w jaki sposób elegancko podawać kawior – o ile nie jest elementem potrawy lub nie stanowi dodatku do innej przystawki. Otóż najlepiej serwować go w niewielkich naczyniach (miseczkach lub talerzykach) ułożonych na półmiskach z lodem, w towarzystwie ćwiartek cytryn. Jak elegancko jeść kawior? Co mówią na ten temat zasady savoir vivre’u przy stole?

Sposoby jedzenia kawioru
Niewielką ilość smakołyku nakładamy na talerz łyżeczką, następnie skrapiamy sokiem z cytryny (o ile lubimy) i zjadamy przy pomocy widelca, przegryzając od czasu do czasu pieczywem. Kawior można również jeść na drugi sposób: odłamujemy kawałek pieczywa (na tzw. jeden kęs), smarujemy masłem i widelcem nakładamy na niego odrobinę przysmaku (który uprzednio znalazł się na naszym talerzu). Pamiętajmy, aby nie rozsmarowywać kawioru na całym kawałku pieczywa, bo to nieeleganckie, a zostawić jedynie jego plamę na skraju chleba lub bułki.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.