Fot. G. Plange
Fot. G. Plange

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej nastrojowych bożonarodzeniowych jarmarków w Szwajcarii. Co roku odwiedza go ponad 350 000 gości. Stoiska, których jest tu niemal setka, ustawiono na starym mieście przy placu Neumarkt. Historyczna zabudowa buduje atmosferę jarmarku – szczególnie, kiedy zapada zmrok, zapalają się kolorowe lampki i zaczyna padać śnieg.

Ciekawi unikalnej atmosfery szwajcarskich jarmarków, odwiedzamy Winterthur. Od ponad 20 lat organizuje się tu w grudniu wydarzenie, które cieszy się sławą w całym kraju. Szwajcarzy twierdzą, że ten jarmark, usytuowany w scenerii zabytkowej części miasta, należy do najpiękniejszych i najbardziej nastrojowych. Co roku przyciąga ponad 350 000 gości, którzy robią tu zakupy oraz posilają się przy niemal stu stoiskach. Jarmark zaprasza cały tydzień (również w trzy pierwsze niedziele grudnia) do późnych godzin wieczornych.

Nieodłącznym elementem bożonarodzeniowego jarmarku w Winterthurze są stoiska z kulinariami – przyciągają one najwięcej odwiedzających. Większość gości sięga po grzane wino (aby potem z kubkiem aromatycznego napoju dyskutować z przyjaciółmi przy wysokich stołach), niektórzy posilają się również gorącymi przekąskami. Na jarmarku można zaopatrzyć się w wypieki, regionalne wędliny, nalewki na ziołach i owocach, słodycze, suszone owoce. Naszą uwagę wzbudza starszy pan, który piecze kasztany (ten smakołyk to nieodłączny element szwajcarskiej jesieni i zimy). Widzimy również stoiska z wyrobami rzemieślniczymi: ręcznie wykonanymi ozdobami choinkowymi, świecami, olejkami eterycznymi, artykułami upominkowymi. Jarmark w Winterthurze to jednak nie tylko wrażenia kulinarne i zakupy, ale także program artystyczny. Pierwszej niedzieli adwentu organizuje się tu barwny pochód Mikołajów, a w inne dni występy zespołów muzycznych. Zapraszamy do obejrzenia naszego fotoreportażu z tego pięknego jarmarku.

Fotografie: Gerd PlangeŻycie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.