fot. Elżbieta Żurek
fot. Elżbieta Żurek

Turystom poszukującym niebanalnych przeżyć – również o charakterze kulinarnym – polecamy wizyty na miejskich targach. To doskonale miejsca do tego, aby poznać prawdziwą atmosferę odwiedzanych krajów. Zapraszamy do pięknej hali w Loulé w Portugalii, kuszącej nie tylko bogactwem lokalnych produktów, ale także niezwykłą architekturą.

W wielu przewodnikach turystycznych znajdziemy propozycje zwiedzenia dość nietypowych miejsc. Należą do nich m.in. targi miejskie, które poleca się osobom szukającym lokalnego kolorytu i pragnącym poznać prawdziwą atmosferę odwiedzanego kraju (tym bardziej, że na takich placach i halach spotkać można mieszkańców robiących codzienne zakupy). Podążając tym śladem, zapraszamy na wycieczkę do Loulé w Portugalii, w którym warto wstąpić do pięknej hali, kuszącej nie tylko bogactwem lokalnych produktów, ale także niezwykłą architekturą.

Miasto nas oceanem
Loulé to niewielkie miasto w południowej Portugalii, położone w niezwykle malowniczym i lubianym przez turystów (ze względu na sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego) regionie Algarve. W to miejsce trafić nietrudno – szczególnie, jeżeli spędza się tu wakacje: odpoczywającym na plażach polecamy krótką wycieczkę do tej kameralnej miejscowości. Liczące ok. 27 000 mieszkańców Loulé ma długą i ciekawą historię. Osada założona przez Rzymian w II wieku p.n.e. rozwinęła się w czasach mauretańskich. Prawa miejskie otrzymała w 1266 r. Warto tu zwiedzić m.in. zamek z murami obronnymi (Castelo de Loulé), kościół Świętego Klemensa, a także zajrzeć do hali targowej, którą w tym artykule przedstawiamy.

Styl neomauretański
Hala targowa w Loulé wybudowana została w 1908 r. Zaprojektował ją Alfred Campos, który postanowił nadać obiektowi eklektyczny charakter. Projektant nawiązał do architektury mauretańskiej. Na początku XX wieku wielu twórców inspirowała sztuka Bliskiego Wschodu: Campos stworzył więc nie tylko obiekt w modnym w tamtych latach stylu, ale także odwołał się do historii miasta. Hala mieści się w ścisłym centrum – niedaleko ratusza. Nie jest obiektem małym, więc po to, by powstała, wyburzono szereg kamienic. W 2007 r. ukończono trwającą niemal trzy lata renowację hali. Obecnie prezentuje się nowocześnie i reprezentacyjnie, kusząc piękną fasadą w kremowym kolorze z dodatkami w ciemnej czerwieni. Już z daleka zachwyca malowniczymi wieżami, okalającymi jej obrys. Hala czynna jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 7.00 do 15.00.

Barwne i wonne stoiska
W hali w Loulé panuje typowo targowa atmosfera, którą m.in. charakteryzuje malowniczość, pośpiech i odrobina chaosu. Wśród kilkudziesięciu sklepików znajdziemy oczywiście półki i gabloty z lokalnymi pamiątkami, które przyciągają turystów. Jednak nie tylko one kuszą odwiedzających. Magnesem są barwne stoiska, na których swoje dobra prezentują rzeźnicy, wytwórcy sera oraz rybacy. Towary oferują również piekarze oraz sprzedawcy warzyw i owoców, kawy, czekolady i lodów. Naszą uwagę przykuły szczególnie ryby wielu gatunków (oceanicznych, często rzadko spotykanych), pięknie prezentowane na metalowych blatach – na lodzie. Podziwiamy między innymi srebrzyste dorady oraz długie i szczupłe espady. Stoiska z rybami (oprócz sklepików z pieczywem oraz z warzywami i owocami) są najczęściej odwiedzane – co zrozumiałe – przez mieszkańców Loulé. Uwagę przykuwają owoce wielu gatunków – m.in. pięknie prezentująca się opuncja figowa. Niezwykle malowniczo wyglądają także kramy z tutejszymi specjałami: serami (królują owcze oraz mieszane – z dodatkiem mleka krowiego), wędlinami (ze smakowicie wyglądającymi pętami chouriça de porco preto), oliwą, miodem, a także z lokalnie wytwarzaną solą z różnymi dodatkami (m.in. z papryczką piri-piri, cytryną, oregano).

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Żurek

Polecamy również lekturę artykułów:

Muzeum Piernika w Toruniu

Mısır Çarşısı – Bazar Egipski w Stambule

Szwajcarska czekolada i spacer po Bernie

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.