fot. Dollar Photo Club
fot. Dollar Photo Club

To miejsce fascynuje koneserów przypraw, ziół i herbaty. Atakuje zmysł wzroku setkami kolorów, działa na powonienie intensywnością zapachów. Pokazuje bogactwo tradycji kulinarnej oraz dodatków stosowanych w kuchni. Tych, którzy nie przechodzą obojętnie obok straganów z kolorowymi i pachnącymi przyprawami, zapraszamy na Bazar Egipski w Stambule.

Mısır Çarşısı w Stambule to wyjątkowe miejsce na światowej liście najciekawszych i najbardziej malowniczych bazarów z przyprawami. Znajduje się w sąsiedztwie Nowego Meczetu, przy Nabrzeżu Eminönü, niedaleko Mostu Galata. Należy do największych bazarów w Stambule. Wewnątrz obiektu znajdziemy osiemdziesiąt pięć sklepów i straganów. Nazwa Bazaru Egipskiego nawiązuje do historii: w przeszłości sprzedawano tu towary, które przywożono z Egiptu – przede wszystkim przyprawy.

Kupiecka historia
Bazar wybudowano w 1660 roku. Inicjatorem jego powstania był sułtan Mehmet III, który zlecił realizację zadania Mustafie Ağa. Autorem projektu był jednak inny architekt – Koca Kasım Ağa. Miejsce, w którym powstał ten murowany zadaszony obiekt, od dawna służyło za targowisko – od końca XV wieku sprzedawali tu przywożone przez siebie towary kupcy głównie z Wenecji, Pizy i Genui. W pobliżu mieścił się targ, na którym swoje dobra oferowali kupcy żydowscy. W latach 1940-43 budynek bazaru odrestaurowano, nadając mu nowoczesności, przy zachowaniu szyku z dawnych lat.

Aromaty i kolory
Większość sklepów na Bazarze Egipskim oferuje przyprawy, pozostałe – inne artykuły spożywcze: herbatę wielu gatunków, kawę, różne odmiany orzechów, nasiona, suszone owoce, oliwę oraz słynne tureckie słodycze (znane są one z tego, że są wyjątkowo słodkie). Niektórzy kupcy sprzedają tekstylia, pamiątki oraz przepiękne lampy. W wąskich alejkach bazaru można się zgubić – potwierdzają to turyści, którym się to przytrafiło (mieszkańcy Stambułu mają świetną orientację w tym tętniącym życiem miejscu).

Dla koneserów
Odwiedzających przyciągają oczywiście sklepiki z przyprawami. Jednak Bazar Egipski to miejsce o niezwykłej atmosferze, tętniące życiem, bardzo kolorowe i  wonne. A przy tym wyjątkowo malownicze i… bardzo tureckie. Koneserzy będą zachwyceni: przyzwyczajeni do kupowania przypraw w małych papierowych torebkach (jak ma to miejsce w tradycyjnych sklepach i marketach), nie oprą się widokowi gór usypanych z różnokolorowego pieprzu, z cynamonu, kurkumy, chili i szafranu.


Polecamy inne artykuły o przyprawach:

Chili

Imbir

Kardamon

 

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Czytaj więcej: Życie towarzyskie w XIX wieku

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.