fof. Fotolia
fof. Fotolia

Fondue i raclette to dwie potrawy rodem ze Szwajcarii, które rozgościły się na stołach całego świata – także w Polsce. Tradycyjnie przyrządza się je i spożywa zazwyczaj w gronie rodziny lub znajomych. Mawia się, że obie potrawy stwarzają okazje do pogłębienia relacji interpersonalnych. Fondue i raclette – potrawy towarzyskie.

Fondue i raclette to potrawy o wielowiekowej tradycji, wywodzące się ze Szwajcarii. Mawia się, że są to tzw. dania towarzyskie, czyli takie, przy których można zacieśniać relacje rodzinne i przyjacielskie. Taka opinia wynika m.in. z tego, że biesiadnicy – przy wspólnym stole – biorą udział w przygotowywaniu potrawy. Odkąd w Polsce możemy kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego naczynia do ich przyrządzania, goszczą również na naszych stołach. Prawidłowe jedzenie fondue i raclette może jednak stanowić problem.

Fondue
Współcześnie Szwajcarzy przyrządzają tę potrawę z okazji świąt i ważnych uroczystości rodzinnych. Zgodnie z przepisem na fondue w garnku z żeliwa (zwanym „caquelon”) topi się ser typu gruyère, dodaje wino, a następnie – za pomocą specjalnych szpatułek – zanurza w masie kawałki pieczywa. W Szwajcarii fondue  przyrządza się w odmianie vacherin (z serem z Fryburga) albo moitié- moitié (połowę stanowi ser gruyère, a drugą połowę – ser vacherin). Do potrawy podaje się zazwyczaj białe wino.

Raclette
To inna słynna potrawa szwajcarska, która spokrewniona jest z fondue. Jej nazwa pochodzi od słowa „râcler”, czyli „skrobać”: tradycyjnie Szwajcarzy umieszczali kawałek sera np. przy ogniu i stopniowo usuwali z niego stopione warstwy. Współcześnie potrawę przyrządza się  z pomocą specjalnych zestawów do raclette. Stopiony ser spożywa się m.in. z kawałkami gotowanych ziemniaków, korniszonami i marynowanymi cebulkami. Do raclette – podobnie, jak do fondue – serwuje się białe wino.

Sposób jedzenia
Mawia się, że fondue i raclette to potrawy „towarzyskie” – ich przyrządzanie oraz spożywanie stwarza bowiem możliwości pogłębiania relacji rodzinnych i przyjacielskich. Jak odpowiednio jeść szwajcarskie potrawy? Otóż ich elementów (czyli np. kawałków pieczywa i warzyw) nie powinno się spożywać bezpośrednio z podstawek, na jakich się je przygotowuje, a także z metalowych szpatułek, które zanurza się w serowej masie. Składniki dania należy przełożyć na talerz albo zsunąć ze szpikulców z pomocą widelca – jeżeli zajdzie taka potrzeba można w czasie jedzenia wspomóc się nożem.

Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt

Niezwykły duet: światowej sławy ekspertka w dziedzinie etykiety i gwiazda amerykańskiego kina – prywatnie babcia i wnuczka – w lekcjach dobrego wychowania. Dorothea radzi, a Liv komentuje. W książce znajdziesz wiele praktycznych wskazówek. Według magazynu „Vogue” jest to jeden z najlepszych poradników savoir-vivre’u.

Czytaj więcej: Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.