fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Jedzenie pałeczkami jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia. Spożywania potraw z pomocą tych nietypowych sztućców można się nauczyć. Jak w praktyce posługiwać się pałeczkami?

Spożywanie potraw z pomocą pałeczek może początkowo wydawać nam się nienaturalne. Przyzwyczajeni bowiem do jedzenia tradycyjnymi sztućcami, sięgać będziemy po nóż i widelec, uważając, że są one wygodniejsze w użyciu. Azjaci mają jednak inne zdanie na ten temat. Jedzenia pałeczkami można się nauczyć i można się do tego przyzwyczaić – tym bardziej, jeżeli akceptujemy związaną z tym dalekowschodnią filozofię spożywania posiłków.

Filozofia jedzenia
Jedzenie pałeczkami – choć Europejczykom może wydawać się dziwne – jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia: zwróćmy bowiem uwagę na to, że używanie pałeczek powoduje, że nie możemy jeść szybko i zachłannie połykać dużych kawałków. Podane nam dania spożywamy więc wolniej i z większą uwagą.

Sposób używania pałeczek
Obie pałeczki chwytamy prawą dłonią. Jedną z nich ustawiamy w przestrzeni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i podtrzymujemy ją palcami serdecznym i środkowym. Ta pałeczka jest w trakcie jedzenia nieruchoma. Drugą pałeczkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym. Ta pałeczka będzie ruchoma – nią właśnie będziemy nabierać jedzenie. Palec wskazujący pełni funkcję prowadzącego. Ważne jest, żeby tak trzymać obie pałeczki, aby ich końce były na tej samej wysokości.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.