fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Jedzenie pałeczkami jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia. Spożywania potraw z pomocą tych nietypowych sztućców można się nauczyć. Jak w praktyce posługiwać się pałeczkami?

Spożywanie potraw z pomocą pałeczek może początkowo wydawać nam się nienaturalne. Przyzwyczajeni bowiem do jedzenia tradycyjnymi sztućcami, sięgać będziemy po nóż i widelec, uważając, że są one wygodniejsze w użyciu. Azjaci mają jednak inne zdanie na ten temat. Jedzenia pałeczkami można się nauczyć i można się do tego przyzwyczaić – tym bardziej, jeżeli akceptujemy związaną z tym dalekowschodnią filozofię spożywania posiłków.

Filozofia jedzenia
Jedzenie pałeczkami – choć Europejczykom może wydawać się dziwne – jest głęboko osadzone w tradycji dalekowschodniej i uzasadnione z punktu widzenia filozofii panującej w tym regionie świata. Dotyczy to szczególnie filozofii jedzenia: zwróćmy bowiem uwagę na to, że używanie pałeczek powoduje, że nie możemy jeść szybko i zachłannie połykać dużych kawałków. Podane nam dania spożywamy więc wolniej i z większą uwagą.

Sposób używania pałeczek
Obie pałeczki chwytamy prawą dłonią. Jedną z nich ustawiamy w przestrzeni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i podtrzymujemy ją palcami serdecznym i środkowym. Ta pałeczka jest w trakcie jedzenia nieruchoma. Drugą pałeczkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym. Ta pałeczka będzie ruchoma – nią właśnie będziemy nabierać jedzenie. Palec wskazujący pełni funkcję prowadzącego. Ważne jest, żeby tak trzymać obie pałeczki, aby ich końce były na tej samej wysokości.

Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt

Niezwykły duet: światowej sławy ekspertka w dziedzinie etykiety i gwiazda amerykańskiego kina – prywatnie babcia i wnuczka – w lekcjach dobrego wychowania. Dorothea radzi, a Liv komentuje. W książce znajdziesz wiele praktycznych wskazówek. Według magazynu „Vogue” jest to jeden z najlepszych poradników savoir-vivre’u.

Czytaj więcej: Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.