fot. iStockPhoto.com
fot. iStockPhoto.com

Który smakosz win nie marzy o własnej piwnicy wypełnionej rzędami butelek pokrytych szlachetnym kurzem? Kto z koneserów od czasu do czasu nie śni o niewielkiej piwniczce lub choćby symbolicznym składziku, w którym znalazłoby się miejsce na wykwintny trunek? Nasze ulubione wina bez wątpienia najlepiej prezentują się w przestronnych piwnicach o stylowych sklepieniach.

Niewielu koneserów posiada podziemne przestrzenie przystosowane do przechowywania wina. Nie każdy smakosz tego trunku jest jednak szczęściarzem dysponującym piwnicą, w której panuje stosowna temperatura, odpowiedni poziom wilgotności powietrza i dobra ochrona przed niepożądanymi zapachami. Jeżeli nawet miejsce, które urządzamy z myślą o składowania w nim butelek z winem, nie jest przestronnym pomieszczeniem o malowniczych sklepieniach, warto przy jego aranżacji wziąć pod uwagę parę istotnych wskazówek.

Temperatura i wilgotność
Najlepiej, aby w pomieszczeniu, w którym mamy zamiar składować nasze ulubione wino, temperatura nie spadała w zimie poniżej 5-6° C, zaś w lecie nie przekraczała 15-16 stopni. Ważne jest, aby różnice temperatur nie były zbyt duże, a zmiany nie pojawiały się często. Najlepiej składować wino w miejscu, w którym panuje stała temperatura ok. 12-14° C. Pamiętajmy, że im cieplejsze pomieszczenie, tym szybciej wino będzie się starzeć. Wilgotność powietrza w piwniczce powinna wynosić ok. 70% – to warunki optymalne.

Inne ważne warunki
Miejsce przechowywania powinno być zabezpieczone przed ostrym światłem dziennym, ponieważ wino w kontakcie z promieniami słonecznymi potrafi zachowywać się kapryśnie. Mawia się, że ten szlachetny trunek potrzebuje spokoju – pomieszczenie, w którym jest składowane, nie powinno być więc narażone na wibracje (wywołane np. pracującymi w pobliżu maszynami i urządzeniami). Zadbajmy także o odpowiednią wentylację piwniczki z winami i zwróćmy uwagę, aby nie przedostawały się do niej wonie (szczególnie te intensywne) magazynowanych w pobliżu artykułów spożywczych lub środków chemicznych.

Składowanie alternatywne
Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie opisane powyżej elementy, okaże się, że najlepsze warunki panują w chłodnych i ciemnych piwnicach. Możemy jednak wyobrazić sobie składowanie trunku w miejscu alternatywnym: w wydzielonej przestrzeni spiżarni lub choćby w odpowiednio usytuowanej szafce, w której butelki będą mogły spoczywać poziomo. Nic jednak nie zastąpi unikalnego klimatu starej piwnicy, w której leżakują wina, czekając na odpowiednią dla nich okazję.

Życie towarzyskie w XIX wieku

Czasy Belle époque wydają się ze współczesnego punktu widzenia fascynujące. Wpływ na to ma bez wątpienia wspaniała moda, niezwykła atmosfera i szczypta tajemniczości, jaka towarzyszyła tamtym latom. Miłośnikom dawnych obyczajów i historycznych ciekawostek polecamy książkę „Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy Belle époque” Agnieszki Lisak.

Ciasteczka

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.

Polityka prywatności

Dobrowolne zgłoszenie się do listy newslettera umożliwia otrzymywanie cyklicznych informacji drogą mailową. Zapewniamy bezpieczeństwo przechowywania adresów e-mail oraz gwarancję nieudostępniania ich osobom lub podmiotom trzecim.

Prawa autorskie

Copyright by www.koneserzy.pl. Idea oraz wszelkie elementy tekstowe i graficzne wortalu chronione są prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie zamieszczonych w wortalu artykułów lub ich fragmentów oraz zdjęć i filmów bez zgody www.koneserzy.pl zabronione.